گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
آنالیز آهن اسفنجی آهن اسفنجی پولاد تکین طلا

آنالیز آهن اسفنجی

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

آنالیز آهن اسفنجی

مقدمه

آهن اسفنجی در ایران به جای ضایعات از احیای سنگ آهن تهیه می‌شود. آهن اسفنجی تهیه شده از سنگ آهن درصد بالاتری آهن دارد. آنالیز آهن اسفنجی نشان می‌دهد که در طی فرایند تولید آهن اسفنجی، اکسیژن موجود در سنگ آهن از آن خارج می‌شود. اکسیژن موجود در سنگ آهن ناشی از اکسیداسیون است. سنگ آهن تولید شده به هیچ وجه ذوب نخواهد شد. امروزه آهن اسفنجی خواهان زیادی دارد و بازار خرید و فروش آن داغ است. اما عناصر تشکیل دهنده آهن اسفنجی چیست؟ ما می‌خواهیم آنالیز آهن اسفنجی یا همان گندله متخلل را در این مقاله اختصاصی شرح دهیم. ما در این مقاله آهن اسفنجی کارخانه‌های فولاد مختلف (مثلا آهن اسفنجی فولاد سیر جان یا آهن اسفنجی گل گهر) را آنالیز و بررسی خواهیم کرد. با پولاد تکین طلا همراه باشید.

اهمیت آنالیز آهن اسفنجی و کاربرد آن

در وهله‌ی اول آنالیز آهن اسفنجی نشان دهنده‌ درصد و عیار آهن درمحصول تولید شده است. به این منظور دو گرید تعریف می‌شود. در گرید یک اغلب بین (88 الی 92 درصد) و در گرید دو بین (70 الی 80 درصد) آهن وجود دارد. به این ترتیب با تعیین گرید می‌توان متوجه تفاوت عیارها و میزان آنها شد. این گریدبندی روی قیمت آهن اسفنجی نیز تاثیرگذار است. در مرحله‌ی آنالیز، علاوه بر عیار بالای آهن، میزان عناصر دیگری مانند درصد کربن و درصد فسفر نیز بررسی می‌شود. لازم به یادآوری است که کربن عنصر آلیاژی مهم ولی فسفر عنصری مضر در صنعت فولاد سازی است. وجود فسفر باعث ایجاد ترک در فولاد، اتلاف فولاددر زمان جوشکاری قطعات، کاهش چقرمگی فولاد و مشکلاتی از این دست می‌شود. مرحله‌ی آنالیز برای تعیین میزان و عیار آهن برای خریداران آهن اسفنجی اهمیت دارد. این موضوع در سطح جهانی حائز اهمیت است و صاحبان کارخانه‌های فولادسازی و تولیدکننده‌ها در هنگام خرید به این فاکتور توجه می‌کنند. در ایران از کارخانه‌هایی که به آنالیز آهن اسفنجی توجه بالایی دارند می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:  فولاد سیران و گل گهر.

در بخش بعدی شما را با این دو کارخانه آشنا خواهید کرد که در زمینه‌ی آنالیز آهن اسفنجی فعالیت دارند و در زمره‌ بهترین‌ها هستند. خلوص آهن زیاد و فلز کاری بالا فاکتوری است که در مرحله‌ی آنالیز اهمیت بالایی دارد و بنابراین مورد بحث قرار می‌گیرد.

آنالیز آهن اسفنجی گل گهر

در آنالیز آهن اسفنجی گل گهر، میزان کم یا زیاد بودن عنصر کربن اندازه‌گیری می‌شود. مقادیر اندازه‌گیری شده این عناصر را می‌توانید از تیم فروش شرکت گل گهر درخواست و دریافت کنید. باید توجه کنید که میزان این عیارها در شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال در  گل گهر، آهن اسفنجی در عیار بالای 80 درصد تولید می شود. عیار مورد نظر خریداران براساس نوع نیازشان تعیین می‌شود. این عیار باید در فرایند تولید آهن اسفنجی مد نظر تولیدکنندگان باشد. به طور مثال، قدرت تولید گندله متخلل در گرید دو (عیار زیر 80 درصد) در کوره‌های القایی وجود ندارد. کوره القایی کوره‌ای الکتریکی است که گرمای آن توسط گرمایش القایی تامین می‌شود. مزیت اصلی  کوره القایی فرایند ذوب تمیز، کم مصرف و کنترل دقیق متالوژی ماده مذاب است. این امتیازها آهن اسفنجی گل گهر را از دیگر رقبا متمایز می سازد.

آنالیز آهن اسفنجی فولاد سیرجان

در کارخانه فولاد سیرجان آنالیز آهن اسفنجی بر اساس موارد زیر انجام می‌شود:

  • پایین بودن میزان گوگرد و فسفر در آهن اسفنجی
  • منسجم و یکدست بودن آهن اسفنجی از لحاظ کیفیت
  • جذب کمترین میزان گرد و غبار در مسیر حمل و نقل
  • دارا بودن مقادیر بالای عنصر آهن، درصد خلوص بسیار زیاد، همچنین فلز کاری بالا  و …

آنالیز آهن اسفنجی فولاد سیرجان طوری تعریف شده است که آهن اسفنجی مرغوب و با کیفیتی را در اختیار خریداران و مشتری‌ها قرار می دهد. این کارخانه به دلیل داشتن مقادیر بالای عنصر آهن در تولیدات آهن اسفنجی خود، توانسته نظر مثبت خریداران را به خوبی به خود جلب کند و جز برترین‌ها در این زمینه باشد.

مطالب مرتبط

آنالیز شمش فولاد سازان کیوان یزد

ahan_root

عوامل موثر در قیمت آهن اسفنجی

ahan_root

آنالیز شمش فولاد مشیز بردسیر

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید