گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
فرو سیلیکومنگنز فولاد وبلاگ

فرو منگنز و نقش آن در تولید فولاد

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

تولید فولاد و آلیاژ:

بیشترین استفاده فرو منگنز و فرو سیلیکو منگنز در صنعت برای تولید آلیاژهای آهن و به عنوان ماده اولیه برای تولید چدن و فولاد می باشد. منگنز بالاترین سهم را در تولید فولاد (فولادهای کربن دار، آلیاژ کم مقاومت، ضدزنگ ابزارآلات)، آلیاژهای غیرفولادی (آلیاژهای غیرآهنی، فروآلیاژها و چدن) دارد. فولاد مخصوصاً فولادهای کربن دار قسمت اعظمی از بازار منگنز را به خود را ازآن خود میکند.

مقدار مورد استفاده جهانی منگنز موجود در فرو آلیاژها و به عنوان فلز در سال ۱۹۹۸ بالغ بر ۵ تن میلیون بوده است. میزان تقاضا برای منگنز جهت تولید آهن و فولاد در حدود ۸۸ درصد کل تقاضا را تشکیل می‌دهد که برابر ۴/۴ میلیون تن در سال است.

در حدود ۹۵ – ۹۰% از تولید جهانی ماده معدنی منگنز در صنایع متالوژیکی تولید فولادی معمولی، ریخته گری ها و ساخت فرو آلیاژهای مختلف مصرف میشود بدین سبب عرضه و تقاضای این فلز نیز به عرضه و تقاضای فولاد و فروآلیاژ ارتباط انکارناپذیری دارد.

 فرو-منگنز-چیست

فرو-منگنز-چیست؟ شرکت پولاد تکین طلا

این روزها منگنز به صورت کانسنگ و یا به صورت فروآلیاژهای گوناگون در فولاد سازی کاربرد دارد که در این محور ویژگی های قابل توجه منگنز عبارت خواهد بود از:

منگنز به عنوان احیا کننده و تمیز کننده در فولاد مذاب به منظور حذف گوگرد و بهبود خواص فولاد مورد استفاده دارد و گوگرد و عناصر مزاحم را به خود جذب نموده و آنها را وارد سرباره می کند.

در صنعت فولاد، منگنز در اشکال مختلف کانسنگ و فروآلیاژهای فرو منگنز، اسپیگل ایزن- سیلیکو منگنز و سیلیکو اسپیگل- ایزن استفاده می شود.

فرومنگنز و کاربرد آن در تولید فولاد
فرومنگنز و کاربرد آن در تولید فولاد شرکت پولاد تکین طلا

 

فرومنگنز ها به سه دسته تقسیم می شوند :

  1. فرومنگنز پر کربن
  2. فرومنگنز متوسط کربن
  3. فرومنگنز کم کربن
  • فرومنگنز کم کربن

به طور کلی ، منگنز به عنوان یکی از 5 عنصر آلیاژی آهنی است . به ازای هر 3 درصد منگنز استحکام کشش فولاد را  10 کیلوگرم افزایش می دهد .

فرو منگنز کم کربن تقریباً ۸۰ درصد منگنز و ۱ درصد کربن را با محتوای کمتر گوگرد، فسفر و سیلیکون تشکیل می دهد.

فرو منگنز کم کربن بیشتر در صنعت جوشکاری استفاده می شود.

این یک عنصر ضروری برای ساخت فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا و فولاد ضد زنگ است. این ماده به عنوان یکی از اجزای اصلی ساخت الکترودهای جوشکاری فولادی ملایم (E6013، E7018) و سایر الکترودها عمل می کند و به دلیل کیفیت مطلوب و ترکیب دقیق آن به طور گسترده مورد تحسین قرار می گیرد.

 

فرومنگنز متوسط کربن

از ۱۵ محصول منگنز فولادسازی که در استانداردهای ASTM به رسمیت شناخته شده اند، مهمترین آنها فرومنگنز (متوسط کربن) است. فرومنگنز (متوسط کربن) همچنین به عنوان یک ترکیب آلیاژی برای: فولاد ابزار – فولاد ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت – فولاد ساختاری و فولاد ضد سایش استفاده می شود.

 

  • فرومنگنز پرکربن

از پر مصرف ترین فرو آلیاژ ها در صنعت تولید فولاد به حساب می آید از ویژگی های فرومنگنز پر کربن میتوان به محصولات با کیفیت عالی ، قیمت های رقابتی ، قابلیت اعتماد و دوام بسیار بالا اشاره کرد .

فرومنگنز پرکربن باعث خوش تراشی قطعات می شود ؛ بنابراین در قطعات خوش تراش باید حتما از فرو منگنز پرکربن  استفاده کرد .

ترکیبات فرو منگنز پر کربن شامل : 79 درصد منگنز ، 2 درصد سیلیسیم ، 8 درصد کربن ، 0.3 درصد فسفر ، 0.25 درصد گوگرد

 

 

 

مطالب مرتبط

فرایند گندله سازی

ahan_root

ضایعات سنگین و انواع آن ها

ahan_root

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمش آهن را بشناسید

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید