گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
آهن پولاد تکین طلا وبلاگ

شمش فولادی چیست؟

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

شمش فولادی چیست؟

در پاسخ به سوال شمش فولادی چیست؟ و تفاوت بین انواع شمش فولادی باید گفت که یکی از اولین محصولاتی که توانایی حمل و نقل و جابه جایی را به مشتری می دهد شمش فولادی نام دارد. این شمش ماده ی نهایی حاصل از فرآیندهای فولادی می باشد(پس از استخراج آهن و تولید فولاد خام). حالت این محصولات جامد و قابل حمل می باشد.یکی از فرایند های میانی در نورد فولاد فرایند شمش سازی نام دارد. شمش فولاد ماده ی اولیه ی بسیاری از صنایع پایین دستی است.

شیوه ی تولید شمش : فلز مذاب را در قالب ها به حالت انجماد در می آورند و ماده ی نهایی حاصل شمش فولادی نام دارد.

شمش فولادی چیست؟
شمش فولادی چیست؟

همه چیز درباره شمش آهن

شمش فولادی از قطعاتی به شکل ذوزنقه تشکیل می شود.علت این شکل ظاهری سهولت برای خارج کردن از قالب ها می باشد.عمل قالب گیری شمش به صورت دستی صورت می گیرد.برای اینکه بتوانیم به راحتی شمش را از قالب ها تخلیه کنیم بایستی حالت آن ها ذوزنقه ای باشد. البته در حالت کلی به شکل مستطیلی می باشد.صرفا شکل سطح مقطع آن ها ذوزنقه می باشد.هر شمش فولادی طولی به اندازه ی 2 متر دارد. این اندازه حداکثر اندازه ممکن است. شمش فولادی عموما در کارگاه های تولیدی کوچک تولید می شوند.

در صنایع بزرگ تولیدی فولاد واژه ی شمش را به قطعات مختلف مثل بیلت , بلوم و یا اسلب نسبت می دهند. اصولا شمش ها دارای گرید یا درجه های مختلفی می باشند. استانداردهای شمش شامل:

St37-St52 ( استاندارد DIN  آلمان ) ,  3SP-5SP( استاندارد روسی ) می باشد. به علت وجود عناصر با درصدهای گوناگون درون قطعات فلزی این قطعات خواص فیزیکی متفاوتی نیز دارند. این خواص فیزیکی شامل: خمش,  پیچش, کشش, انعطاف پذیری و… می باشند. این ویژگی ها متناسب با کاربرد های متنوعی که دارند استفاده می شوند.

انواع شمش فولادی و کاربرد های آن ها

  • بیلت یا شمشه (billet)
  • بلوم یا شمشال (bloom)
  • اسلب یا تختال (slab)
 برای رسیدن به پاسخ شمش فولادی چیست؟ ابتدا بایستی تفاوت بین انواع شمش فولادی را بررسی کنیم.

شمش فولادی چیست؟
جدول تفاوت بین انواع شمش فولادی

تفاوت شمش،بیلت، بلوم، اسلب در چیست؟

شمش: اصول تولید شمش ها سطح مقطع ذوزنقه ی آن ها می باشد . علت این شیوه ی تولید خارج کردن راحت این شمش ها از قالب ها می باشد.

بیلت چیست Billet ؟

شمشال یا بیلت (Billet) نیز نامیده می شود .این شمشال ها با کمک فرایند ccm تهیه می‌شوند. شمشمال ها از نظر طول بلند می باشند و سطح مقطعشان به شکل دایره یا مربعی می باشد. این محصول را مستقیما برای تولید محصولاتی مثل میلگرد و سیم استفاده می کنند.

 

اصلی ترین تفاوت شمش و بیلت چیست ؟ در حالت کلی آن دسته از شمش‌هایی که عرضشان کمتر از ۱۵ سانتی متر باشد و یا اندازه ی سطح مقطعشان کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع  باشد در دسته ی  بیلت ها قرار می گیرند. مساحت سطح مقطع اگر بالاتر از این اندازه باشند، بلوم می‌نامند. در کشور ایران این دسته از شمش ها جزو بیلت ها هستند و بیشترین کاربرد را دارند همچنین شمش هایی با اندازه های ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۲۵، ۱۳۰، ۱۵۰ و ۱۶۰ نیز جزو بیلت ها به حساب می آیند.

بلوم (bloom) چیست و چند نوع دارد ؟

به شمشه یا شمش باریک بلوم می گویند.بلوم در اصل به شمشی گفته می شود که از کناره های اسلب بریده می‌شود. تمام اسلب را به شمش می توان تبدیل کرد.

با توجه به مطالب ذکر شده در صورتی که اندازه بیلت‌ها عرضی بیشتر از 15 سانتی متر داشته باشند و سطح مقطع بیلت بیشتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع باشند و همچنین شمش‌هایی با اندازه ی  ۱۸۰*۱۸۰، ۲۰۰*۲۰۰، ۲۵۰*۲۵۰ در دسته‌ بندی بلوم ها جا می‌گیرند. برای تولید قوطی و تیرآهن و ساخت ریل ها از بلوم استفاده میکنند..

اسلب یا تختال چیست؟

به شمش هایی گفته می شود که مستطیل شکل می باشند. این شمش ها از نظر ضخامت در اندازه ی 230 میلی متر می باشند .عرض این شمش ها 1.25 و طول آن ها چیزی در حدود 12متر اندازه دارند. از نظر شکل ظاهری با سایر شمش ها تفاوت هایی دارند.کابرد تختال یا اسل برای ساختن ورق های فولادی می باشد میزان نرمی یا کشش این اسلب ها به میزان کربن موجود در آن ها بستگی دارد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی شمش های فولادی کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آنالیز گندله جهان فولاد سیرجان

ahan_root

نرمه آهن اسفنجی چیست؟

ahan_root

عوامل موثر در قیمت آهن اسفنجی

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید