گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
ضایعات آهن وبلاگ

ضایعات بازیافت پذیر

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

تعریف ضایعات بازیافت پذیر

مواد دور ریختنی حاصل از بقایای صنایع ساختمانی و یا اتوموبیل ها را ضایعات می گویند. ضایعات بازیافت پذیر برای استفاده ی دوباره  بازیافت می باشند. ضایعات از نظر ارزش پولی قیمت بالاتری نسبت به زباله ها دارند ارزش ضایعات آهن و یا ضایعات فلزی به مراتب ارزش بسیار بیشتری دارند.

برای مطالعه بیشتر:حمل و نقل قراضه های فلزی

ضایعات بازیافت پذیر
ضایعات بازیافت پذیر

فرایند ضایعات بازیافت پذیر

ضایعات آهن و ضایعات فلزی علاوه بر این که در محیط های صنعتی و محل کارخانجات به وفور یافت می شوند می توانیم ضایعاتی را نیز در محیط های مسکونی بیابیم به طور معمول افرادی که در صنف بازیافت مشغول فعالیت هستند بیشتر به دنبال جمع آوری ضایعات فلزی و ضایعاتی از جنس آهن می باشند .

پس از آنکه ضایعات بازیافت پذیر جمع آوری شدند آن ها را در یک محیط باز قرار می دهند این محیط چیزی شبیه حیاط می باشد . این محوطه ها را می توان با نام انبار ضایعات شناخت . هدف از قرار دادن ضایعات در محیط های باز مثل انبار ضایعات این است که خریداران آن هارا مشاهده کنند و در صورت نیاز ضایعات به درد بخور آن را خریداری کنند و قطعات مورد نیاز خود را خریداری کنند. انجام این امر غالبا توسط انبارهای کوچک انجام میگیرد نه انبار های بزرگ در واقع در انبار های بزرگ و با ظرفیت این عمل بسیار کمتر انجام میگیرد. نحوه ی قیمت گزاری و خرید و فروش این ضایعات بر حسب وزن آن ها و کیلویی صورت میگیرد ولی اما  نوع قطعه ی ضایع شده بسیار بر روی قیمت گذاری آن تاثیر میگذارد . نکته ی بسیار مهم دیگر این است که از آن جایی که حجم ضایعاتی که در انبار وجود دارد بسیار بالا می باشد و ممکن است حین جستجوی افراد برای پیداکردن شی مورد نظر خود , خطرات و حوادثی وقوع یابد لذا از افراد پیش از ورود به انبار ضایعات تعهد میگیرند که در صورت وقوع حادثه ای غیر مترقبه مسئولیت آن با خود فرد می باشد.همانطور که می دانید معامله در انبارهای آهن قراضه متفاوت با خرید و فروش در انبار های قراضه ی آهن می باشد تفاوت این دو بدین گونه است که در انبار قراضه ی آهن ملاک خرید و فروش وزن قراضه می باشد ولی در انبار های ضایعات ملاک خرید و فروش ارزش قطعه ها می باشد نه عملی که آن قطعه انجام می دهد .

نهایتا زمانی که قطعه ای در انبار ضایعات به قیمت مقدار آهنی که موجود دارد بفروشد صاحب انبار ضایعات آن قطعه را به انبار قراضه ی آهن منتقل می کند تا در آن جا با قیمت متناسب با وزنش بتوانند به فروش برسانند. همچنین علاوه بر این نکته نکته ی مهم دیگر این است که مدیران انبار هیچ گاه کارکنان و کارگران خود را به در قسمت های جداسازی قطعات ضایعات قرار نمیدهند .

برای مطالعه بیشتر:ارزش گذاری کنسانتره و گندله

ضایعات بازیافت پذیر
فرایند ضایعات بازیافت پذیر

منابع

قیمت آهن و ضایعات بازیافت پذیر به عوامل متعددی بستگی دارد مثلا زمان و مکان بسیار بر روی قیمت ضایعات تاثیر می گذارد علاوه بر آن قیمت می تواند توافقی نیز باشد یعنی خریدار و فروشنده بر روی یک قیمت خاصی به توافق برسند و یا ممکن است به طور غیر مستقیم در فضای مجازی و اینترنت قیمت گزاری شود . لازم به ذکر است برخی که توسط وبسایت ها اعلام می شود ممکن است قیمت انبار های ضایعات و قیمت بازار نباشد علت این است که قیمت تخمین زده شده با قیمت بازار یکسان نمی باشد .علت هم این است که قیمت ها در سایت های متعدد روزانه به روز رسانی نمی شوند . در ایالات متحده سایت هایی وجود دارد که آن ها قیمت های ضایعات را به صورت روزانه در سایت خود قرار می دهند نشریاتی مثل        American Metal Market  و یا یکسری از نشریات غیر آمریکایی با نام The Steel Index  در وبسایت ها و یا نشریات خود قیمت هایی متناسب با بازار آمریکا قرار می دهند.

علت هم این است که در سال های اخیر نقش قیمت قراضه ی آهن و  ضایعات بازیافت پذیر در بازارهای جهانی بسیار چشمگیر می باشد. مهم ترین کار در کسب درآمد از طریق ضایعات این است که بتوان ضایعات غیر فلزی را از ضایعات فلزی تفکیک کرد . برای سهولت امر تفکیک می توان از آهن رباهایی با اندازه ی بزرگ استفاده کرد شیوه ی تفکیک با این متد بسیار آسان می باشد قطعات و ضایعاتی که به آهن رباها می چسبد یا از جنس آهن است و یا از جنس فولاد می باشد . دقت کنید که نرخ فلزات غیر آهنی از فلزات آهنی بیشترمی باشد ولی از نظر حجمی ,حجم زیادی را در بازیافت اشغال می کنند , ما بقی مواد از فلزات غیر آهنی هستند مثل برنج, مس و آلومینیوم می باشند.

بدیهی است که قیمت فلزات غیر آهنی از فلزات آهنی بیشتر می باشد اما باید توجه کنید که این نوع از فلزات غیر آهنی از نظر حجمی بسیار کمتر از سایر ضایعات است. این فلزان از نظر قیمت و نرخ این تفاوت را با سایر فلزات دارند که نوسان قیمتی در ان ها بسیار بیشتر از سایرین می باشد. به همین منظور برای خرید و فروش این نوع از فلزات بایستی قیمت روز آن ها را مدنظر قرار دهیم.

برای مطالعه بیشتر:بریکت های آهن اسفنجی

فرایند ضایعات بازیافت پذیر
آهن یا آهن قراضه 

خطرات احتمالی

در این صنعت ممکن است خطراتی برای کارکنان داشته باشد از جمله این خطرات امکان حضور عناصر رادیو اکتیو و یا عناصر پرتوزایی مثل کادمیم و یا فلزات سمی مثل جیوه وجود داردکه حضور این فلزات به خودی خود میتواند عامل مرگ یا آسیب هایی به محیط زیست و یا صدماتی بشود. مصداق این سخن خطراتی است که در دو کشور هند و برزیل رخ داد .مواد سمی مثل آزبست و یا کادمیوم و سایر عناصر جیوه و یا کادمیوم برای کارکنان می تواند خطرات جبران ناپذیری به وجود آورد. علاوه دبر خطرات ناشی از عناصر خطرات دیگری نیز ممکن است مشکل ساز باشد مثل وجود دستگاه های عظیم با ابعاد وسیع و نیروی بسیار وجود دارد که این خطرات و اشتباهات انسانی نیز ضامن وقوع خطرات می تواند باشد.

منافع اقتصادی بازیافت فلزات

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما اکثر مردم بی خبر از این موضوع می باشند که تمامی ضایعات بازیافت پذیر آهنی که در جای جای مناطق مختلف مشاهده می کنند قابل خریداری می باشند فلزاتی که در بخش ساختمان سازی و یا صنعتی و …  مورد استفاده قرار میگیرند را اگر به عنوان ضایعات به انبار ضایعات منتقل کنند با قیمت مناسبی می توان آن فلزات را به فروش رساند علاوه بر افرادی که صاحبین کارخانجات محسوب می شوند افرادی که به طور عامیانه نمکی خطاب می شوند نیز می توانند این ضایعات فلزی را جمع آوری کرده و در انبار های متعدد ضایعات به فروش برسانند.

کاربرد های ضایعات بازیافت پذیر آهن یا آهن قراضه 

بازیافت آهن قراضه یا  ضایعات بازیافت پذیر آهن, از نظر اقتصادی و یا محیط از بهره وری بسیار بالایی  بهره مند می باشد . اقتصاد چرخشی از نظر عبارت به این معنی می باشد که قبل از مونتاژ یک محصول بایستی به این نکته توجه کرد که محصولات تولیدی باید به نوعی تولید شوند که قابل مصرف مجدد از طریق فرآیند بازیافت باشد و پس از بازیافت به شکل یک نوع محصول نهایی مورد استفاده قرار گیرد. ضایعات و قراضه ها موادی هستند که امکان بازیافت دوباره ی آن ها وجود دارد و دوباره می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد های صنعتی ضایعات بازیافت پذیر

از قراضه های آهنی و یا ضایعات بازیافت پذیر حاصل از آلومینیوم  می توان در صنایع ساخت و ساز به ویژه صنعت پل سازی و یا جاده سازی در مقادیر زیاد استفاده نمود . کاربرد این نوع ضایعات در صنعت حمل و نقل برای تولید هواپیما و خودرو و سایر وسایل حمل و نقل می توانند مورد استفاده قرار گیرند. امروزه یکی دیگر از کاربردهای ضایعات آلومینیوم و یا آهن قراضه در بحث هرز آب های صنعتی و آب های دفعی ,سم زدایی آن ها توسط ضایعات آهن می باشد.

همچنین علاوه بر این موارد از کاربرد های دیگر این ضایعات بازیافت پذیر و  قراضه ها می توان به بحث تولید ظروف با استفاده از کمپانی ها و شرکت های متعدد نیز پرداخت همچنین از این ضایعات در تولید ابزارها و لوازم از جنس آلومینیوم نیز استفاده کرد. این نوع کاربرد ها در واقع در کمک به محیط زیست نیز بسیار مفید می باشند زیرا در صورت استفاده از این فرآیند دیگر نیازی به استفاده و استخراج منابع طبیعی نادر نمی باشد و الزامی نیز برای کند و کاو منابع طبیعی کم یاب نباشد از نظر صرفه ی اقتصادی بسیار با صرفه تر از استخراج منابع از معادن می باشد.

آهن یا آهن قراضه 
آهن یا آهن قراضه

محصولات فلزی جدید تر و سخت تر 

ضایعات بازیافت پذیر مذکور در طی انجام یکسری از فرآیند ها توسط قوس الکتریکی در کوره های ذوب می توانند به ابزارهایی تبدیل شوند که از کیفیت بالایی بهره مند می باشند. فرآیند تولید فولادی که ضدخش می باشد نیز بدین صورت می تواند باشد.

فرآیند قوس الکتریکی زمانی که انجام می گیرد یک انفجار مهیبی ممکن است صورت بگیرد که حاصل آن سر و صدای بلندی می باشد ضایعات بازیافت پذیر از جنس مس را با استفاده از فرآیند قوس الکتریکی به شیوه های متعدد و متنوعی تبدیل کنند .

ضایعات بازیافت پذیر آلومینیوم در مقابل آلومینیوم با ناخالصی به دمای کمتری برای ذوب احتیاج دارد این مورد را می توان به تمامی انواع ضایعات بازیافت پذیر فلزی نسیت داد .پس نتیجه میگیریم در استفاده از ضایعات فلزات زمانی که انرژی کمتری مصرف می شود از نظر تولید آلاینده نیز آلاینده ی کمتری تولید می شود لذا دی اکسید کربن کمتری در هوا منتشر می شود نهایتا محیط زیست کمتر دچار آسیب می شود و از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی نیز بسیار باصرفه تر خواهد بود .

آهن یا آهن قراضه 
آلومینیوم

مطالب مرتبط

روشهای قیمت گذاری ضایعات آهن

ahan_root

فرق بلوم، بیلت، اسلب و شمش

ahan_root

مدرن‌ترین روش های تفکیک ضایعات فلزی و غیر فلزی از زباله

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید