گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
آهن پولاد تکین طلا گندله آهن وبلاگ

فرایند گندله سازی

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

فرایند گندله سازی

فرایند گندله سازی
فرایند گندله سازی , گندله و فرایند تولید آن

فرایند گندله سازی چیست؟ مهم ترین ماده ی اولیه  و ماده ی پایه که برای فرآیند تولید فولاد مورد استفاده قرار میگیرد, سنگ آهن می باشد و برای استفاده از برخی ابزارها در جهت تولید فولاد نیاز است تا سنگ آهن وجود داشته باشد.در بیشتر محصولات موجود در اطراف ما فولاد وجود دارد.

علت استفاده از روش ساختن گندله از سنگ آهن به منظور تولید فولاد , مزایای بسیار زیاد این روش می باشد روش گندله سازی را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

فرایند آماده نمودن سنگ آهن در جهت تولید گندله

پیش از آن که سنگ آهن را به گندله تبدیل کنیم بایستی یکسری فرآیند ها و پردازش ها را انجام دهیم این پردازش های متعدد به منظور آماده سازی سنگ آهن انجام می شوند .البته اغلب این فرآیند ها در جهت افزایش کارایی سنگ های معدنی که ارزش کمتری دارند صورت میگردد.این که کدام یک از انواع فرایندها برای آماده ساختن سنگ آهن مناسب می باشد. وابسته به نوع معدنی می باشد که از آن سنگ معدن استخراج میشود.

مراحل تولید گندله از سنگ آهن

در حالت کلی مراحل شامل ابتدا خرد کردن سنگ آهن سپس کوبیدن سنگ آهن می باشد تا از آن طریق قطعات سنگ آهن کوچک شوند. مرحله ی بعدی جداسازی مواد زائد از سنگ آهن می باشد که در این مرحله با استفاده از روش هایی مثل: شناور ساختن مواد اضافی و یا روش تفکیک مغناطیسی , این تفکیک انجام می گیرد. این نوع از فعالیت ها به منظور ایجاد پودر غلیظ و مناسب برای گندله سازی از سنگ آهن انجام میگیرد.

فرایند گندله سازی
فرایند گندله سازی, گندله

چه منابعی برای تولید گندله وجود دارند؟

تنها منبع برای گندله سازی , سنگ آهن معدنی نمی باشد . منابع دیگری که از آن ها برای گندله سازی استفاده می شوند : اولا خاکستر و گرد و غبار ناشی از کوره های انفجاری منبع بعدی دود کش ها هستند این دودکش ها گرد و غباری تولید می کنند که پس از جمع آوری آن ها می توان آن ها را به گندله تبدیل کرد تا مانع هدر رفتن منابع شوند.

روند گندله سازی

فرایند تولید گندله از سنگ آهن می تواند دچار تغییراتی شود عامل این تغییرات می تواند عوامل متعددی شود از مرحله ی اولیه تا زمان رسیدن به محصول نهایی ممکن است تغییرات مذکور ایجاد شوند.پس با توجه بر این موضوع در ادامه فرآیند هایی که برایتان شرح داده خواهد شد حالت کلی فرایند هستند و مکن است گزینه های متعددی را شامل شود.

سه مرحله ی اصلی در فرآیند گندله سازی در حالت عمومی وجود دارد:

فرایند گندله سازی
فرایند گندله سازی, کارخانه ی گندله سازی

  1. مرحله ی نوترکیبی یا مخلوط کردن

هدف اصلی که در این مرحله وجود دارد رسیدن به یکنواختی در ترکیبات گندله نهایی می باشد و به این مرحله بسیار کمک می کند.

 

چه چیزی باعث چسبندگی ذرات گندله می شود؟

فرایند گندله سازی
فرایند گندله سازی , خاک رس بنتونیت

برای این که قادر باشیم در یک ترکیب که محصول نهایی گندله , خرده سنگ ها را در کنار هم ثابت نگه داریم. عاملی ضروری مورد نیاز است این عامل همانند چسب این خرده سنگ ها را کنار هم نگه می دارد نوع این فاکتور  به پروژه ی مد نظرمان بستگی دارد و می تواند با توجه به هدف پروژه, متغییر باشد. یکی از متداول ترین آپشن ها برای این فاکتور خاک رس بنتونیت    می باشد . برای عملکرد بهتر کوره های حرارتی می توان از مواد اولیه به علاوه ی مواد افزودنی دیگری نیز استفاده کرد.

این مرحله به طور کلی شامل تمامی عملیات ها از جمله افزودن مواد افزودنی به سنگ آهن می شود.

2- فرایند گندله سازی

مواد درون مخلوط کن به طور مداوم و در کنار چسب های مختلف جانبی به دستگاه گندله سازی منتقل می شوند. جرم چسبنده باعث چسبیدن ذرات میشود. ازآنجا که ذرات درون دستگاه شروع به چرخش می کنند، باعث جذب و ایجاد “یکپارچگی” بین مواد مختلف میشود.

خصوصیات ضروری گلوله در فرآیند گندله سازی

گلوله ها باید استاندارد باشند و فقط شامل مواردی باشند كه در طی فرآیند گندله سازی به دست می آیند. این موارد شامل استفاده از مواد اضافی برای تنظیم چیدمان شیمیایی یا خواص متالورژی گلوله ها یا تنظیم موارد درون فرآیند برای تنظیم خواص گلوله ها ، مانند قدرت خرد شدن یا توزیع مناسب اندازه های موجود است.

فرایند گندله سازی
گندله آهن چیست؟
فرایند گندله سازی

پس از استفاده ازگلوله ها به دلخواه ،آن ها از دستگاه گندله ساز دورشده و به مرحله بعد منتقل می شوند (معمولاًبه مرحله غربالگری نیازاست). دراین مرحله ازگندله ها به عنوان “گندله سبز” یاد میشود.

 

ابزار مورد نیاز برای تشکیل گندله های سنگ معدن

اصلی ترین ابزاربرای گندله سازی سنگ به دو نوع تقسیم میشوند:

1- دیسک گرد (گلوله های دیسک)

دیسک های گرد یا چرخان متشکل از دیسک چرخشی شیبدار است که بر روی یک قسمت به طور ثابت نصب شده است. دیسک ها به دلیل تنظیم دقیق ذرات و توزیع آن ها انتخاب می شوند .همچنین این گندله ها به مواد بازیافتی بسیار کمتری نیاز دارند.

 شیوه ی کار دیسک گرد کننده

با ورود مواد به دیسک،چرخش شروع میشود. با افزودن مداوم چسب و مواد،ذرات به طورطبیعی به یکدیگرمی چسبند و همانند یک نوع گلوله برفی که به مرور بزرگتر و بزرگتر می شود گندله سازی صورت می گیرد و زمانی که اندازه گیری شوند و به اندازه ی دلخواه برسند, ازدیسک تخلیه می شوند.

2- استوانه ی گرد کننده

فرآیند گندله سازی
استوانه ی گردکننده, فرآیند گندله سازی

این نوع از استوانه ها از یک استوانه ی بزرگ تشکیل شده است که در صورتی که این استوانه ها باعث می شوند تا مواد به طور متراکم صورت گیرند. همانطور که در فرایند دیسک های گردکننده نیز مشاهده می کنیم همواره مقداری چسب به طور مستمر وارد این استوانه ها می شوند و شیب به صورت ملایم می باشد به همین منظور باعث سهولت در جاذبه ی حرکت گلوله ها شود.

تفاوت اصلی ما بین دیسک های دوار و استوانه ی دوار

این تفاوت در قابلیت کنترل کردن آهن است. استوانه های چرخنده قابلیت کنترل کمتری نسبت به دیسک های گردکننده دارد. از نظر بهره وری , بهره وری بیشتری دارند اما فرآیند ساده تری را ارئه می کند.

3-سخت سازی گندله :

فرایند گندله سازی
کوره ی پخت گندله

پس از ساختن گلوله ها ،گلوله های سبز باید به فرم نهایی و سخت شده خود برسند. اینکار اغلب با سخت کردن آن ها انجام میشود. سخت شدن عملیاتی است که گلوله ها را تا حدی گرم می کند اما نقطه انجماد آن ها را پایین می آورد و آن ها را سخت می کند و به طور معمول قبل از مرحله خشک شدن،که می تواند درحین عملیات سخت شدن یا توسط دستگاه دیگری انجام شود، انجام می شود. پس از سخت شدن، گلوله ها بایدخنک شوند.

فرآیند سخت شدن ، گلوله را قادر می سازد تا در مقابل گرمای کوره قرار گیرد،که پس از پایان سخت شدن میتوان آن را درون کوره قرارداد.

اقدامات انجام شده برای افزایش روند گندله سازی

از آنجا که فرآیند گندله سازی اغلب توسط روش های متعددی صورت می گیرد، آزمایش ، بخشی اساسی از این فرایند برای افزایش میزان موفقیت است. انواع مختلفی از سنگ معدن ممکن است هنگام ترکیب واکنش متفاوتی نشان دهند و بنابراین مواد مورد نیاز آن ها برای تغییرشان ضروری می شود.

در برخی ازمراکز نوآوری که مهندسان آن ها در رابطه با مخزن و قسمت های گردکننده آزمایش می کنند،ده ها سال با تولیدکنندگان گندله کارکرده اند. این مهندسان به طور مرتب منابع سنگ معدن را برای موراد متغیر بررسی می کنند. موادی مانند افزودنی ها، مواد چسب مناسب،ویژگی های تجهیزات موردنیاز و حتی سایر موارد مانند افزودن دود و غبار دودکش از کوره (EAF) ترکیب گلوله ها و نوع گرد کردن آن ها را تعیین می کند.

داده های جمع آوری شده درطول آزمایش قرار است بعدها برای طراحی انواع تجهیزات در سطح کاری استفاده شود.تا فرآیند به شیوه ی دلخواه انجام گیرد.

جمع بندی:

سنگ آهن برای تأمین مواد موردنیازصنایع که امروزه برای ساخت دنیای اطراف ما مورد استفاده قرار میگیرند،مهم است. گندله سازی از طریق دیسک ها و سیلندرها ی گرد قسمت مهمی از تولید کارآمد و پایدار از سنگ معدن با بهره برداری از انواع مختلف منابع است. یکی ازکارخانه هایی که در تولید گندله فعال هستند،کارخانه فولادمبارکه درشهر اصفهان می باشد.

مطالب مرتبط

روشهای قیمت گذاری ضایعات آهن

ahan_root

بررسی شارژ آهن اسفنجی در کوره های قوس الکتریکی از منظر میزان تولید و مصرف انرژی

ahan_root

آنالیز شمش فولاد سامان یزد

ahan_root

2 دیدگاه ها

اسد 9 خرداد 1401 at 3:37 ب.ظ

به انگلیسی به گندله چی میگن؟

پاسخ
ahan_root 18 بهمن 1401 at 1:45 ق.ظ

pellets iron ore

پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید