گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
آهن پولاد تکین طلا وبلاگ

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمش آهن را بشناسید

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

درک این نکته جالب است که شمش های فلزی با ارزش می توانند به عنوان پول نقد اولیه بدون تبدیل به ساختار دیگر یا بصورت نیمه پخته، مانند میله های طلا در معاملات ارزی و پولیبین ارگان ها مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه این مقاله قصد داریم تعریف دقیقی از شمش آهن ارائه دهیم و عوامل موثر بر قیمت شمش آهن را بررسی کنیم.

شمش آهنی چیست؟

قبل از اینکه در مورد قیمت شمش آهن صحبت کنیم، هوشمندانه است که کمی در مورد کلمه شمش صحبت کنیم و اینکه اساساً چه شمش هایی وجود دارد.

مواد غیر فلزی و نیمه رسانای جرم نیز امکان دارد به عنوان شمش در نظر گرفته شوند ، به خصوص زمانی که توسط استراتژیهای ریخته گری قالب گیری شوند. شمش ها اساساً تکه های طبیعی و تکه تکه نشده ای از ماده خاصی هستند که می توانند به عنوان ماده خام درکارخانه هایی که نتیجه نهایی در آنها ساخته شده استفاده شوند و مورد تغییروپردازش قرار بگیرند.
بدیهی است که بیشتر از شمش ها در مورد مواد فلزی استفاده می شود. شمش ها معمولاً بصورت خالص بعد قرارگرفتن در حرارت های بالا درقالب های تعیین شده تولید می شوند. شمش آهن نیز به همان گونه تحویل داده می شود و در مشاغل مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

برای شروع، ماده معدنی آهن از معادن استخراج می شود و وارد کارخانه های فولاد می شود ، جایی که با انجام فرآیند های متعددی  آلاینده های این مواد ازبین میرود و ماده ی بعدی در بسته بندی های خاصی خنک می شوند. در آخر ، این فلزهای آهن به بخشهای تجاری و کارخانه های فرآوری که به این مواد نیاز دارند حمل می شود.

شمش آهن
شمش آهن

 

عوامل تأثیرگذار بر قیمت شمش آهن در ایران

چندین عامل در تعیین قیمت شمش آهن در ایران تأثیرگذار است که به طور یکسانی در بیشتر نقاط کره ی زمین اشتراکاتی دارند. به هر حال، به دلیل شرایط مالی و سیاسی کشور ایران، بعضی از عناصر منحصر به فرد منطقه ای نیزدر قیمت شمش آهن تاثیرگذار می باشد. لیست زیر خلاصه ی بخشی از این متغیرها است.

قیمت سنگ آهن

ماده ی اساسی تشکیل دهنده ی شمش آهن، فلز آهن است. به طور معمول ، تعرفه سنگ آهن در قیمت شمش آهن تأثیر زیادی می گذارد.

پیشنهاد ما : دقیق ترین پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰

نرخ های جهانی نفت

درک این نکته جالب است که در طول تحقیقات ، حدود 15٪ از هزینه اقلام آهن و فولاد توسط میزان انرژی ای که برای مونتاژ آن صرف می شود , تعیین می شود. در نتیجه ، طبیعی است که این کالا با نرخ جهانی نفت و بازار نیرو شناخته شود ، با توجه به این واقعیت که با بیشتر شدن آن بهای تمام شده ی تولید شمش به طور اجتناب ناپذیری افزایش می یابد.

تاثیر قیمت نفت بر تعرفه شمش آهن
تاثیر قیمت نفت بر تعرفه شمش آهن

 

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در تمام شرکت ها و مسائل به طور مداوم مستقیماً بر قیمت و قیمت نهایی یک کالا تأثیر بسیاری می گذارد. درمورد این موضوع نیز تاثیر آن بر تغییر قیمت شمش آهن صدق میکند.

قیمت ضایعات آهن یا آهن قراضه

قیمت ضایعات آهن یا آهن قراضه مستقیما بر تعرفه شمش آهن تاثیر می گذارد. علت این امر آن است که در کارخانه های فرآوری تولید شممش آهن ، این نوع از مواد را برای تولید شمش آهن مورداستفاده قرار می دهند.
افراد زیادی ممکن است ندانند که چرا مکانهایی وجود دارد که ضایعات آهن را خریداری می کنند و هیچ گونه کاربرد واضحی برای استفاده از این مواد ضایعاتی در نظر آن ها وجود ندارد. با این حال ، هوشمندانه تر است که درک کنیم این مواد در تعامل و چرخه تولید مجدد می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

عرضه و تقاضا 

عرضه و تقاضا ! مانند همه بخشهای تجاری ، تعادل این دو بخش در مورد قیمت نهایی کالاها تاثیرگذار است. توجه داشته باشید که کل موارد فوق در قیمت تمام شده ی محصول از درب کارخانه تأثیر می گذارد ، اما این کاملاً با شرایط بازار مشخص می شوداین مکانی است که نمایندگان و دلالان راه هایی برای کسب سود می یابند.

نرخ ارز

خوب است بدانید که با افزایش قیمت ارز، خریدآهن آلات بسیار کاهش می یابد. بدیهی است که نمایندگان و واسطه ها و … از این شانس برای خرید و ذخیره شمش آهن برای ورود به بازار در فرصت مناسب استفاده میکنند.

 

تاثیر نرخ ارز بر قیمت شمش آهن

تاثیر نرخ ارز بر قیمت شمش آهن

سازندگان عمده در سراسر جهان

در سال 96 رییس اتحادیه آهن فولاد و فلزات گفت که قیمت شمش آهن تا اواخر ماه های اخیر 70 درصد بیشتر شده است. وی افزود: این رشد قیمت حاصل رشد قیمت جهانی به دلیل پایان یافتن صادرات آهن توسط چین است. درصورتی که چین هر ساله تقریبا صد میلیون تن آهن را به دلیل توسعه داخلی تولید می کند. اما ارسال آن به همه ی نقاط جهان را پایان داده و این برافزایش قیمت های جهانی تاثیرگذاشته است. رهبر اتحادیه فولاد و فلزات اضافه کرد که هزینه جهانی شمش از حدود 350 دلار به 500 دلار رسیده است همان گونه که واضح است، نقش تولید و توزیع کنندگان شمش آهن می تواند بر قیمت جهانی شمش آهن تأثیر بگذارد.

مطالب مرتبط

فرآیند تولید آهن اسفنجی در کوره های دوار

ahan_root

قیمت جهانی هر تن آهن اسفنجی| خریدار و فروشنده آهن اسفنجی گل گهر ، میانه ، شادگان

ahan_root

آنالیز آهن اسفنجی ذوب آهن اصفهان

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید