گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
آهن اسفنجی ضایعات آهن وبلاگ

دقیق ترین پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ : آهن در اشکال مختلفی مثل ورق سیاه، تیرآهن، میلگرد و … تولید شده و به بازار عرضه می گردد و با توجه به ویژگی های آن و کاربردهای متفاوتی که در حیطه های مختلف دارد، مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته می شود. بنابراین قیمت آهن آلات با توجه به نوع و اشکال آن، متفاوت خواهد بود.

با توجه به اینکه کاربرد آهن به عنوان ماده اولیه در فرایند تولید بسیاری از صنایع می باشد، از اینرو افزایش یا کاهش قیمت آن تاثیر بسزایی بر قیمت نهایی تولیدات خواهد گذاشت. لذا بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت آن می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

ما در این مقاله سعی داریم با در نظر گرفتن اهمیت و کاربرد آهن آلات در صنایع و تولیدات متنوع، به پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ بپردازیم.

 بررسی قیمت آهن در شرایط کنونی:

این روزها با توجه به وجود ویروس کرونا و شرایط حاکم بر دنیا، تغییرات عمده ای در بخش وسیعی از کسب و کارها و صنایع صورت گرفته است که قیمت آهن و مشتقات آن نیز در زمره این تغییرات قرار می گیرد.

بدین صورت که سطح تولید انواع مصنوعات فلزی و آهن آلات، افت  چشمگیری داشته است. هرچند اخیرا با رعایت پروتکل های بهداشتی، سعی در ایجاد فرصتی در شروع روند تولیدات در صنایع همانند دوران قبل از کرونا صورت گرفته است.

پیشنهاد ما : پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

البته با وجود تدابیر اندیشیده شده در این زمینه، همچنان سطح فعالیت و تولید واحدها و صنایع بسیار پایین تر از دوره های مشابه و قبل از شیوع کرونا می باشد.

با توجه به افت چشمگیر سطح تولید آهن آلات در شرایط کنونی، طبیعتا قیمت آن نیز در بازار جهانی رشدی صعودی داشته است. با این حال، با توجه به تلاش های صورت گرفته توسط دولت در زمینه کنترل قیمت ها، عرضه محصولات فولادی و مشتقات آهن در بازار بورس شروع گردید. اما متاسفانه با وجود تلاش های مستمر دولت، تاثیر چندان و چشمگیری را شاهد نبوده ایم. به عبارتی تدابیر و فعالیت های صورت گرفته نقش موثری در روند کاهشی قیمت ها ایفا نکرده اند.

قیمت آهن آلات در سال 1400
قیمت آهن آلات در سال 1400

عوامل تاثیر گذار بر پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ :

امروزه می توان وضعیت اقتصاد ایران از عوامل متعدد روانی و حقیقی متاثر دانست.

به عنوان مثال، تورم و نقدینگی، تحریم، قیمت ارز، شیوع ویروس کرونا، انتخابات امریکا و … نقش قابل توجهی بر اقتصاد کشور گذاشته  است.

همچنین وجود متغیرهای متعدد که در ادامه به اختصار به آنها اشاره خواهیم نمود، بر قیمت آهن آلات تاثیر می گذارد، در ضمن با توجه به نقش آهن در تولیدات صنایع مختلف، بی شک این نوسانات قیمت بر میزان تولید کشور موثر خواهد بود.

چند نمونه از متغیرهای تاثیرگذار را می توان بدین شرح بیان نمود:

این عوامل می توانند قیمت آهن آلات را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

در ادامه مقاله سعی در بررسی جداگانه هر یک از موارد مذکور را خواهیم داشت، از اینرو پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قیمت جهانی آهن آلات:

طبق تحقیقات انجام شده در زمینه آهن آلات و مقاطع فولادی، که در روزهای پایانی سال 99، توسط رسانه های معتبر و فعال صورت گرفته است، چنین بر می آید که قیمت ها در بازار جهانی طی روزهای پایانی سال، روندی صعودی خواهد داشت. در صورت تداوم شرایط و نیز فقدان تمهیدات و راهکارهای لازم برای جلوگیری از آن، افزایش قیمت موجود تاثیر مستقیمی بر بازار ایران خواهد گذاشت. همچنین احتمال اینکه این افزایش قیمت در سال آینده نیز وجود داشته باشد بسیار بالا می باشد.

لیست قیمت ضایعات آهن
لیست قیمت ضایعات آهن

هزینه های تولید و مواد اولیه:

امروزه کمبود مواد اولیه یکی از مشکلات اساسی در بازار داخلی صنایع و تولیدات فلزی محسوب می شود.

کمبود مواد اولیه در اصل شامل آهن اسفنجی و ضایعات و قراضه های آهن می باشد. یکی از دلایل آن را می توان عدم اعمال تعرفه های وارداتی مناسب برای این نوع محصولات در نظر گرفت.

همچنین بر سر راه فرایند تولید کنستانتره و فرآوری سنگ آهن نیز موانعی وجود دارد. امیدواریم  تمامی مشکلات با تصمیمات به جا از سمت مسئولان ذیربط مرتفع گردد.

قیمت ارز، نقدینگی و نرخ تورم:

افزایش نرخ ارز و تورم، یکی از فاکتورهای مهم در اقتصاد ایران بشمار می رود که قیمت آهن آلات را به شکل مستقیم تحت تاثير قرار می دهد. بنابراین موراد گفته شده از تاثیرگذارترین فاکتور ها در پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ می‌باشند.

بدین صورت، زمانی که تعرفه ها ثابت باشند، قیمت کالاهای وارداتی بر اساس قیمت جهانی و قیمت روزانه ارز محاسبه و اعلام می گردد. در غیر اینصورت، نرخ ارز و همچنین چگونگی روند واردات و ترخیص کالا، بر قیمت نهایی محصولات وارداتی، تاثیر مستقیمی خواهند داشت.

نقش تورم و نقدینگی در پیش بینی قیمت آهن
نقش تورم و نقدینگی در پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۰

 

با توجه به افزایش روزافزون قیمت دلار در ابتدای سال 99 و سپس آغاز روند نزولی قیمت ارز در ابتدای سه ماهه آخر سال جاری، و براساس تجربه کسب شده در طی این سال ها، سرعت همسویی بازار تنها در افزایش قیمت ها بالا بوده است. در مقابل در صورت کاهش قیمت ارز، با مقاومت نامعقول فروشندگان و بازاریان در مقابل کاهش قیمت مواجه بوده ایم.

با وجود شرایط مذکور تمهیدات اعمال شده توسط دولت برای کاهش قیمت ها، در پایان سال 99 و همچنین در آغاز سال 1400، می تواند شکوفایی صنعت و تولید را در تمامی صنایع و همچنین صنایع وابسته به آهن آلات را در پی داشته باشد.

با توجه به مطالب ارائه شده، پیش بینی می شود قیمت آهن در سال ۱۴۰۰ نیز همچنان سیر صعودی داشته باشد. البته با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و در صورت اتخاذ تصمیمات درست و معقول دولت، شیب نمودار افزایش قیمت، به نحوی تحت کنترل قرار گرفته شود.

مطالب مرتبط

بازیافت ضایعات آهن | ضایعات صنعتی چگونه تولید و بازیافت میشوند ؟

ahan_root

افزایش 9 درصدی تولید سالانه آهن اسفنجی

ahan_root

حمل و نقل قراضه های فلزی

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید