گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
وبلاگ

بهترین زمان خرید تیرآهن

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

بهترین زمان خرید تیرآهن

بهترین زمان ها و فاکتور های مهم برای خرید تیرآهن

بهترین زمان خرید تیرآهن
بهترین زمان خرید تیرآهن

مقدمه

هم زمان با ورود تیرآهن به بازار, بشریت به رویای ساختن آسمان خراش دست یافت . آسمان خراش ها ساختمان هایی هستند با ارتفاعی بیش از 120 متر و دستکم 40 طبقه می باشد. قبل از ورود تیرآهن به بازار اغلب طبقات ساختمان ها و منازل حدود 1 الی 2 طبقه بودد و ارتفاع آن ها نیز کوتاه بود. امروزه با گسترش تیرآهن و امکانات اتصالاتی بین تیرآهن ها و همچنین افزایش مقاومت آن ها در مقابل نیروهای متعددی که وجود دارد,  شاهد گسترش آسمان خراش ها و برج هایی با ارتفاع بالا در کلان شهرها شد.

طبق آمار به دست آمده یکی از اولین و مهم ترین علل مرگبار بودن زلزله ها و سایر حوادث طبیعی در کشور ایران موضوع تخریب سازه ها پس از وقوع زلزله می باشد , به طور خلاصه مهم ترین و اولین عامل مرگ ومیر در ایران وجود عوامل مخربی مثل گسل های فعال در ایران می باشد.

به این منظور برای جلوگیری از بروز اتفاقات مرگبار تدابیری اندیشیده شده است , از جمله: استفاده از قطعه های مختلف فولادی متفاوت است . در این امر استفاده از میلگرد و انواع متفاوتی از تیرآهن ها سبب افزایش میزان ایمنی ساختمان ها در مقابل بروز نیرو های جانبی می باشد .

روش ایجاد ایمنی توسط این سازه ها :

 پس از آن که نیروهایی به ساختمان ها منتقل شد به تیرآهن ها منتقل می شوند و از آن طریق به پی ساختمان ها منتقل می شوند این امر باعث جلوگیری از بروز ریزش و تخریب ساختمان ها می شود. این گونه تدابیر به صورت چشمگیری از بروز خسارت های جانی و مالی تا حد زیادی جلوگیری می کند.

خرید تیرآهن
خرید تیرآهن

تمامی آن چیزی که می بایستی در رابطه با تیرآهن بدانیم:

تیرآهن ها را اگر بخواهیم از لحاظ شکل ظاهری بررسی کنیم بایستی ابتدا به سطح مقطع آن بپردازیم: سطح مقطع تیرآهن ها به حالت حرف انگلیسی l می باشد . در حالت کلی تیرآهن ها از دو قسمت جان و بال تشکیل شده اند: جال در واقع همان بخش اصلی  و بدنه ی اصلی تیرآهن می باشد و بال در دو قسمت بالایی و پایینی تیرآهن به صورت موازی قرار گرفته است. بال باعث مقاومت در مقابل نیروهای برشی می شود و جان نیز باعث بروز مقاومت در برابر نیرو های خمشی می شود. تیرآهن ها زمانی به وجود می آیند که شمش های فولادی در فرآیند نورد گرم قرار بگیرند پس از آن تیرآهن تولید می شود.

فرایند تولید تیرآهن:

برای تولید تیرآهن از شمش های فولادی بایستی ابتدا در یک دمای به خصوصی آن ها را پیشگرم نمود سپس در چندین مرحله ی بعد با استفاده از غلتک ها و نیروهای فشاری آن ها تیرآهن مونتاژ شود اما فرآیند در این جا ختم نمیشود , زیرا تیرآهن هایی که حالت گداخته دارند و از خط نورد خارج می شوند به احتمال زیاد امکان بروز یک سری چین خوردگی هایی در آن ها وجود دارد,این چین خوردگی ها را می توان با استفاده از روش هایی مثل اتوکشی برطرف کرد. پس از آماده شدن تیرآهن آن ها را در دو سایز متفاوت به طول 12 متر و 9 متر وارد بازار می کنند.

زمان خرید تیرآهن
زمان خرید تیرآهن

استاندارد های متفاوت تیرآهن

برای تولید هر نوع مقاطع فولادی بایستی از استاندارد های موجود مطلع باشیم و آن ها را رعایت کنیم .هر کدام از استانداردها شامل ابعاد , اندازه , خصوصیات ظاهری  و خواص فیزیکی متنوعی هستند. در امر تولید آهن ما با 3 نوع استاندارد مواجه هستیمکه شامل IPE  INP IPB  می باشند . تیرآهن هایی که در کشور ایران معامله می شوند متناسب با استاندارد IPE تولید می شوند. همچنین در رابطه با تولید تیرآهن و هاش نیز تولید متناسب با استاندارد IPB پرمصرف می باشد.

برترین تولید کنندگان در این حوزه در کشور ایران کدام اند؟

همانطور که می دانید یکی از بزرگترین تولیدکننده های تیرآهن کارخانه ی ذوب آهن اصفهان می باشد نام این کارخانه را تقریبا همگی شنیده ایم . ظرفیت تولید سالانه ی این کارخانه چیزی حدود 1ونیم میلیون تن  می باشد و با این ظرفیت تولید همواره کارخانه ی ذوب آهن اصفهان در صدر جدول قرار می گیرد کیفیت بی چون و چرای محصولات این کارخانه نیز بی شبهه زبانزد همه می باشد.

برند معتبر بعدی نیز تیرآهن فایکو می باشد این برند نیز علاوه بر داشتن برند معتبر, فروش بسیار بالایی نیز دارد.این محصول یکی از محصولات تولیدی کارخانه ای به نام فولاد البرز ایرانیان می باشد که محدوده ی سایزی این محصولات چیزی حدود 140 الی 270 میلی متر می باشد. برند های مطرح دیگری نیز وجود دارند که متقاضیان خاص خود را دارند برای مثال تیرآهن های اهواز ظفر, بناب و تیرآهن کرمانشاه و جهان صنعت کرمانشاه می باشند.

غالبا هنگام تولید تیرآهن,  نام تولیدکننده به همراه استحکام کششی آن و شماره ی اختصاصی تیرآهن بر روی آن حکاکی می شود .علت این امر به شناسایی آسانتر برند های متنوع تیرآهن کمک زیادی میکند.برای مثال کارخانه ی ذوب آهن اصفهان را با نام اختصاصی ESCO می شناسند.

انواع تیرآهن را در میتوان در اندازه های مختلف نیز تولید کرد ولی این محدوده یک محدوده ی مشخصی است که تغییر سایز تیرآهن بایستی ما بین آن ها انجام گیرد . این محدوده بر اساس ارتفاع جان آن تعیین می شود,  مثلا ارتقاع جان اگر چیزی حدود 140 میلیمتر باشد سایز آن 14 خواهد بود در میان سایزهای متفاوت تیرآهن این سایز بیشترین تقاضا را دارد.برای همین منظور بر روی قیمت گذاری این سایز باید دقت زیادی مبذول کرد زیرا برای خریداران بسیار مهم می باشد.

خرید تیرآهن سایز 14
قیمت-تیرآهن

زمان مناسب برای خرید تیرآهن سایز 14 چه زمانی می باشد؟

برای آموزش این نکته به عوامل متعدد و موثر قیمت تیرآهن توجه کنید.

عوامل متعدد زیادی تعیین کننده ی قیمت روز تیرآهن می باشد این عوامل شامل وزن, کیفیت, برند تولید کننده ,بورس کالا, نوسانات ارز ,تجهیزات تولید,  ماده ی اولیه ,حمل و نقل و میزان عرضه و تقاضا می باشد .اما باید بررسی کرد که کدام یک از موارد مذکور تاثیر بیشتری دارند و یا میزان تاثیر هر کدام چقدر است.

شمش اولیه:

در طی تولید تیرآهن شمشی که در ابتدا استفاده می شود بسیار مهم است علت این است عملا بدون وجود شمش هیچ تیرآهنی را نمی شود تولید کرد,  ماده ی اولیه به قدری مهم است زیرا  یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت گذاری  تیرآهن همان شمش اولیه ی مصرفی برای تولید آن می باشد.

از تولید تا حمل و نقل

تجهیزات متعددی در فرآیند تولید تیرآهن استفاده می شوند که این تجهیزات  شامل:تجهیزات برشکاری , لوازمی که از آن ها برای سنجش کیفیت تیرآهن استفاده می شوند(بعضا  این تجهیزات میتوانند وارداتی باشند به همین علت هزینه های اختصاصی را به همراه دارد)  دستگاه نورد و کوره های پیش گرم نیز از این تجهیزات هستند.علاوه بر آن نیز یک سری هزینه هایی میتوان ایجاد شود که این هزینه ها حاصل از تامین انرژی اولیه است که برای فرآیند تولید در نظر گرفته می شود.پس از تولید نیز هزینه هایی ایجاد می شود آن هم هزینه ای است که در حین حمل و نقل ایجاد می شود.البته ممکن است هزینه ها بیشتر هم شود این امر زمانی رخ می دهد که فاصله ی بین مبدا و مقصد زیاد باشد و یا مسیر صعب العبور باشد.

نوسانات دلار

نرخ دلار بسیار به قیمت  قطعات فولادی و یا قطعاتی که توسط فولاد تولید می شوند وابسته می باشد. تاثیر قیمت دلار بر قیمت این محصولات را میتوان توسط  دو عامل بررسی نمود عامل اول زمانی است که محصولی تولید شده و مواد اولیه ی آن تامین شده تا زمانی که محصولات تولیدی به دست مشتری می رسد , تمامی معاملات در این فرایند ممکن است بر پایه ی دلار انجام گیرد عامل دوم نیز زمانی است که از دلار برای خرید محصولات فولادی وارداتی) انواع تیرآهن و هاش ثقیل) این موارد نشان دهنده ی تاثیر قیمت دلار بر روند تغییرات قیمت محصولات فولادی می باشد.

در باب نوسانات قیمت دلار در سال گذشته,  همواره روند افزایشی قیمت دلار را داشتیم با این وجود در دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ی آمریکا قیمت دلار تا حدودی روند کاهشی پیدا کرد اما به صورت کلی شاهد افزایش نرخ دلار بودیم.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا همواره برای همگان همانند دو کفه ی ترازو می باشد. اگر تعادل این ترازو دچار اختلالاتی شود نرخ قیمت ها نیز دچار نوساناتی خواهد شد و این نوسانات قیمت قطعا بر روی قیمت تیرآهن و محصولات فولادی تاثیر می گذارد,به دنبال کاهش عرضه ی قطعات فولادی به بازار و به دنبال آن اقزایش تقاضای تیرآهن شاهد افزایش قیمت این قطعات خواهیم بود.

در شرایط برعکس این مورد : یعنی عرضه ی قطعات فولادی به بازار افزایش یابد و به دنبال آن تقاضا کاهش پیدا کند در این حالت  قیمت قطعات فولادی سرشکن خواهد شد که در این شرایط  شاهد آشفتگی بازار آهن آلات و همچنین شاهد سواستفاده ی دلال ها در این شرایط خواهیم بود.

یکی از رایج ترین اتفاقاتی که ممکن است در این زمینه رخ دهد جهت دهی به بازار عرضه و تقاضا می باشد.این جهت دهی ممکن است علل متعددی داشته باشد تنها چیزی که میتواند برای خریداران بسیار ضروری باشد این است که آن ها چه زمانی آهن آلات را خریداری کنند تا ضرر هایی متحمل نشوند.

بورس کالا

همانطور که می دانیم در بازار بورس سهامی را معامله و خرید و فروش می کنند بورس کالا نیز به معنی خرید و فروش است اما با این تفاوت که در این بازار کالا معامله می شود . تفاوت های بیشتری نیز وجود دارد. در بورس کالا یکی از کالاهایی که مورد معامله قرار می گیرد تیرآهن می باشد. اما مابین کالاهای بورسی و بازار آزاد اختلاف قیمتهایی وجود دارد به همین دلیل نیز در این بازار ها عرضه ی کالا بسیار با اهمیت می باشد . قیمت ها در بازار آزاد بسیار تحث تاثیر میزان عرضه ی کالا قرار دارد.

اگر کارخانه هایی که تیرآهن مونتاژ می کنند به نوعی منطقی تیرآهن را به بازار عرضه کنند میتوانیم به صورت اصولی تعرفه ی تیرآهن را مورد کنترل قرار دهیم. درحالت کلی تغییرات قیمت در بازار مصرف بر روی تغییرات قیمت دربازار آهن تاثیر می گذارد و پس از آن تغییراتی که وجود دارند بر روی بازار کالا خود را نمایان می کند.

بیشترین تاثیری که بر روی بورس کالا اعمال می شود از طریق عرضه ی معروف ترین کارخانه به نام کارخانه ی ذوب آهن اصفهان می باشد , به صورت خلاصه کارخانه ی ذوب آهن اصفهان تعیین کننده ی قیمت در این صنف می باشد.

کیفیت

همانطور که میدانید معمولا تولیدکننده ها معیار های به خصوص خود را در امر تولید دارند و طبق آن ها برنامه های خود را پیش می برند.و برای رسیدن و عمل به این معیار ها یک سری سخت گیری ها و یا یک معیار هایی را برای پرسنل خود اعمال می کنند.در صورتی که تیرآهن های تولیدی کیفیت عالی داشته باشند همواره مشتریان خود را به حالت از پیش آماده خواهند داشت  . اما بدیهی است رسیدن به کیفیت بالا و ماندن در آن کیفیت بدون هزینه نمی باشد علاوه بر آن زمانی که تقاضا برای خرید یک محصول با کیفیت بالا افزایش یابد بر قیمت آن افزوده می شود.

بهترین زمان خرید تیرآهن :

برای خرید تیرآهن در زمانی مناسب و برای جلوگیری از ضرر همواره باید با افراد و تیم هایی با تجربه مشورت کرد زیرا تخمین زمان درست برای خرید تیرآهن کار افراد کم تجربه و یا تازه کار و معمولی نمی باشد و ممکن است دچار اشتباه شوند.کارشناسان بازرگانی گروه آهن پولاد تکین با داشتن تجربه ی چندین ساله ی خود در خرید و فروش در بهترین زمان معامله برای خرید معقول و دور از ضرر آماده برای خدمت رسانی به مشتریان می باشند تا کمک حال آنان در امر خرید بهه صرفه و فروش با سود بالا می باشند برای دریافت مشاوره از تیم آهن پولاد تکین و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تماس 09141063657 حاصل کنید.

بیشتر بخوانید:

قیمت گذاری ضایعات آهن چگونه صورت میگیرد.

مطالب مرتبط

سیلیکو منگنز دومین فروآلیاژ پر مصرف جهان

ahan_root

بریکت های آهن اسفنجی

ahan_root

فرایند احیای مستقیم

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید