گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
وبلاگ

تعریف اسلب و اسلب فولاد آلیاژی

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

تعریف اسلب و اسلب فولاد آلیاژی

اسلب چیست؟

اسلب چیست؟
اسلب چیست؟

تلفظ این کلمه در زبان انگلیسی به شکل (SLAB) می‌باشد. اسلب در این صنعت به معنی نوعی محصول است که شکل میان خطی دارد و از جنس فولاد می‌باشد، زمانی که فرآیند ریخته‌گری و یا تولید نورد شمش به صورت پیوسته انجام می‌شود محصولاتی از این فرایند به حاصل می‌شود که به این محصولات اسلب می‌گویند.

از اسلب میتوان در طی فرایند تولید فولاد، به عنوان ماده‌ی اولیه برای تولید ورق‌های فولادی استفاده کرد. شکل ظاهری این اسلب‌ها به حالت مستطیلی می‌باشد. نام دیگری که میتوان به جای اسلب نام برد تختال است.

اسلب و فولاد
اسلب و فولاد

از اسلب میتوان برای تولید ورق (پلیت) و یا کویل استفاده کرد. اسلب‌ها همانند پلیت‌ها هستند با این تفاوت که طی انجام یکسری فرایندهایی تغییراتی درآن‌ها ایجاد می‌شود. سپس اسلب‌ها را تشکیل می‌دهد.

اما در آخر شکل مستطیلی خود را حفظ می‌کنند. در نهایت این اسلب‌ها به شکل ورق در می‌آیند و به حالت ورق نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول را انواعی از آلیاژ تشکیل داده است که این آلیاژها شامل مس، کروم، آهن، منگنز و سیلسیم مولیبدل و نیکل است.

کارگاه فولاد سازی
کارگاه فولاد سازی

غالب مواد تشکیل دهنده‌ی این محصول از جنس فولاد کربنی می‌باشد. مونتاژ این محصول به شیوه‌های دیگری نیز انجام می‌شود، مثلا ممکن است در شیوه‌های دیگر درصد آلیاژهای آن‌ها متفاوت باشد که به آن‌ها اسلب فولادی می‌گویند.

بیشتر بخوانید:

فرق بلوم؛ اسلب و شمش

سه روش تولیدی اسلب برای بدست آوردن تختال 

اسلب های آلیاژی
تعریف اسلب و اسلب فولاد آلیاژی

کوره‌ی قوس الکتریکی کوره‌ی القایی و کوره‌ی بلند می‌باشد.

در کشور ما ایران از روش کوره‌ی بلند که یک روش سنتی است، استفاده می‌کنند، مخفف روش کوره‌ی بلند (BF) است. در این روش آهن را به روش غیر مستقیم احیا می‌کنند، احیای غیرمستقیم یعنی آهن و کک را به همراه سنگ آهن وارد کوره‌های بزرگ آهن می‌کنند. در آن جا ذوب می شوند. و سپس میتوان از این کوره‌ها چدن خام و یا آهن مذاب استخراج کرد بعد از این که آهن خام از کوره استخراج شد، می‌توان با انجام تغییراتی به فولاد مذاب دست پیدا کرد.

این فولاد مذاب ناخالصی‌هایی ممکن است داشته باشد به این منظور با افزودن اکسیژن و یا با حذف تعدادی کربن این ناخالصی‌ها را از بین ببرند مواد حاصل از انجام این فرایند فولاد خام است. فولاد مذاب را به پاتیل منتقل می‌کنند و به وسیله‌ی پاتیل آن را وارد کوره‌ها می‌کنند.

زمانی که قادر به جدا کردن محصول از قالب‌ها می‌باشند آن‌ها را جدا کرده و وارد یک مسیر پر از پیچ و خم می‌کنند و تختال را خنک می‌کنند روش خنک کردن این تختال‌ها از طریق پاشیدن آب بر روی آن‌ها می‌باشد پس از آن که تختال خنک شد می‌توان این مواد را به شمش منجمد تبدیل کرد. همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم فرایند تولید این شمش‌ها یا اسلب‌های فولادی از نورد میانی فولاد است و شکل این اسلب‌ها هم به حالت مستطیلی شکل هستند.

ابعاد استاندارد اسلب فولادی

میزان قطر و ضخامت این مستطیلی شکل‌ها چیزی حدود ۲۵۰ میلی متر الی ۲۰۰ میلی متر می‌باشد عرض این اسلب‌ها نیز حداکثر می‌توانند ۲۰۰۰ میلی متر باشد و حداقل عرض این اسلب‌ها ۶۵۰ میلی متر می‌باشد در مورد طول این قطعات نیز می‌توان گفت متغیر است و چیزی در حدود ۱۲ متر الی ۴ متر می‌باشد

بزرگترین قطعه‌ای که تولید شده ابعادی در بین ۲۳۰ میلی متر و عرض آن ۱متر و ۲۵ سانتی متر می‌باشد و طول این محصول چیزی حدود ۱۲ متر می‌باشد اما مسئله‌ای که در مورد این ورق وجود دارد این است که حین برش ضخامت کم آن مشکل ساز است.

بیشتر بخوانید:

روش های قیمت گذاری ضایعات آهن

مطالب مرتبط

فرایند گندله سازی

ahan_root

پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

ahan_root

بررسی شارژ آهن اسفنجی در کوره های قوس الکتریکی از منظر میزان تولید و مصرف انرژی

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید