گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
ضایعات آهن وبلاگ

بازیافت ضایعات آهن | ضایعات صنعتی چگونه تولید و بازیافت میشوند ؟

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

بازیافت ضایعات صنعتی میتواند با فراهم کردن فرصت تولید محصولات جدید، به بسیاری از کسب و کار‌ها کمک کند. ما هم در این مقاله قصد داریم به فواید بازیافت ضایعات صنعتی به ویژه بازیافت ضایعات آهن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

همه فلزات ارزشمند هستند، مخصوصا ضایعات آهن که معمولا مثل زباله با آن‌ها رفتار می‌شود. تعداد زیادی از کسب و کار‌ها و مصرف کنندگان نمی‌دانند که فلزات می‌توانند بدون آن که ارزش و خواصشان را از دست بدهند به آسانی بازیافت شوند.

 

بازیافت ضایعات آهن

احتمالا تعجب میکنید اگر بدانید که در حال حاضر چقدر ضایعات فلزی بازیافت می‌شوند و فلزاتی مثل مس، آلومینیوم و فولاد برای تولید کنندگان چقدر با ارزش هستند. بازار جهانی بازیافت فلزات در طول چند دهه اخیربه صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است و برای کسب و کارهای بزرگ که می‌خواهند هزینه‌ها را کاهش دهند، بازیافت ضایعات صنعتی یک عامل مهم است.

 

 

حتما بخوانید : آهن اسفنجی چیست و چه کاربرد هایی در صنعت دارد؟

در حال حاضر صنایع زیادی هستند که محصولات آن‌ها سبب ایجاد ضایعات می‌شود از تولید جداره‌های آلومینیومی گرفته تا تولید ماشین، ساخت و ساز و هواپیماها. با تولید ضایعات آهن، افزایش اندازه بازیافت فلزات اهمیت بیشتری می‌یابد، مخصوصا برای فولادسازی و کمک به صنایعی که به ضایعات بازیافتی وابسته هستند تا میزان تولید زیاد و مقرون به صرفه خود را حفظ کنند.

اگر شما به جمع کردن و فروختن ضایعات آهن علاقه دارید باید بدانید که درست‌ترین روش یافتن ضایعات آلومینیوم، مس و فولاد چیست.

منابع تولید ضایعات آهن

 • پل‌ها
 • هواپیما
 • ساختمان‌های قدیمی
 • اتومبیل
 • مبلمان منزل
 • لوازم خانگی
 • مناطق ساخت و ساز ساختمانی
 • تعداد زیادی از کسب و کار‌هایی که در روزنامه محلی شما وجود دارند

بازیافت ضایعات صنعتی چیست؟

بیشتر از یک قرن است که بازیافت ضایعات صنعتی نقش بسیار مهمی در موفقیت شرکت‌های تولید کننده برتر داشته است. به عنوان مثال در صنعت فولادسازی که وابسته به صنعت بازیافت ضایعات آهن است مهمترین مسئله توانایی استفاده از «زباله» و تبدیل آن به یک محصول آماده است. بازیافت ضایعات آهن به تولید کالاهای تازه کمک می‌کند.

بازیافت ضایعات آهن

بازیافت ضایعات آهن موجب افزایش تولید مشود، چون خرید محصولات بازیافتی بسیار مقرون به صرفه‌تر از خرید فلزات تازه با سنگ معدن استخراج شده خام است –فرآیندی که علاوه بر گران قیمت بودن برای محیط زیست نیز بسیار مضر است.

خوشبختانه امروزه ضایعات بازیافت شده بیشتر در محصولات مصرفی جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق گفته بانک جهانی، در صنعت ضایعات افزایش تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۸، ۰.۳ درصد بود که از سال ۲۰۱۵ و از وقتی که در ۴/۲٪ قرار داشت، رشد پیاپی را در پیش گرفته است.

در سال ۲۰۱۷، تمام فعالیت‌های اقتصادی ماحصل از بازیافت ضایعات اهن در ایالات متحده به ۱۱۷ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است در ضمن این صنعت بالای ۵۳۴۰۰۰ شغل به وجود آورده است.

صنعت بازیافت ضایعات آهن از لحاظ اقتصادی یک موفقیت جهانی است.

محصولات دور ریز شده قدیمی هم می‌توانند با موفقیت به مواد اولیه محصولات جدید مبدل شوند زیرا پیشرفت بازیافت ضایعات تلف شدگی ندارد.

ارزش بسیاری در فلزات بازیافت شده موجود است و اکثر صنایع مدرن ضایعاتی که قابل بازیافت است ایجاد می‌کنند.

کدام صنایع ضایعات آهن تولید میکنند؟

صنعت تولید اتومبیل قسمتی است که ضایعات صنعتی بسیاری را از قطعات باقیمانده در وسایل خود تولید می‌کند این امر در تولید اتاق اتومبیل هم صدق می‌کند که تولید کنندگان هواپیما و کشتی هم همین کار را انجام می‌دهند.

صنعت ساخت و ساز نیز یکی از معتبرترین منابع برای ضایعات آهن است که میزان بسیار زیادی از فلزات باقی مانده برای استفاده در ساخت ساختمان‌های جدید، دفاتر ومنازل را تولید می‌کند.

شرکت‌های سقف‌سازی هم با ورقه‌های فلزی کار می‌کنند، همچنین سازندگان لوازم برقی در کابل کشی، اتصالات و ترانسفورماتورها از فلز استفاده می‌نمایند و هردو ضایعات آهن فراوانی را ایجاد می‌کنند.

در واقع صنایعی که برای منزل شما محصولاتی مثل مبلمان، لوازم خانگی و مواد غذایی کنسرو شده را ایجاد می‌کنند طی فرایند تولید محصولاتشان با ضایعات بسیاری سر و کار دارند. این موضوع شرکت‌های بسته‌بندی مواد غذایی و تولید کنندگان مبلمان را هم در بر می‌گیرد.

در مجموع، صنایعی که ضایعات فلزی بسیاری ایجاد می‌کنند عبارتند از:

 • آهن
 • آلومینیوم
 • ضایعات مسی
 • فولاد

به دلیل این که ضایعات آهن محصولی است که می‌توان بارها و بارها آن‌ها را استفاده کرد، فرآیند بازیافت ضایعات را به ترتیب دسته‌بندی، جمع آوری برای حمل، خرد و بعد ذوب می‌کنند.

نتیجه نهایی محصولی است که برای تولید کنندگان متناسب است و هربار که بازیافت می‌کنیم بطور قابل ملاحظه‌ای به محیط زیستمان کمک می‌کنیم.

مزایای بازیافت ضایعات آهن برای محیط زیست

بازیافت ضایعات صنعتی

دقیقا همانگونه که بازیافت ضایعات صنعتی با فراهم آوردن فلزات لازم برای تولید کنندگان، نقش اساسی در اقتصاد ما ایفا می‌کند، ضایعات را از محل دفن زباله هم دور نگه می‌دارد چون فلزات محتوی سم‌هایی مثل سرب و جیوه هستند که قادر هستند آب و خاک را آلوده کنند.

در ضمن این نکته حائز اهمیت است که تولید کنندگان پیشرو به جای تکیه به استخراج فلز خام، از فلزات بازیافت شده استفاده کنند. انجام این کار باعث کاهش قابل توجه در مصرف انرژی می‌شود.

مس بازیافتی ۹۰ درصد انرژی کمتری لازم دارد، به این ترتیب فولاد ۵۶ درصد وآلومینیوم ۹۵ درصد انرژی کمتر نسبت به استخراج لازم دارند.

در کل صنعت ضایعات به کاهش انرژی لازم برای تولید مواد اولیه تازه برای ساخت و ساز کمک می‌نماید.

بازیافت ضایعات آهن موجب کمتر شدن استفاده از مکان‌های دفن زباله و پیشگیری از تخریب زیستگاه‌ها در طول عملیات استخراج می‌شود.

عملیات بازیافت ضایعات آهن شامل مراحل متفاوتی می‌شود که با جمع آوری آغاز می‌شود و امروزه ضایعاتی‌ها می‌توانند تعداد بسیاری از صنایع متفاوت را که ضایعات چشمگیری را تولید می‌کنند مورد هدف قرار دهند.

ضایعات آهن را از کجا تهیه کنیم؟

اگر به دنبال آهن قراضه هستید، درباره صنایعی که فلز بسیاری مصرف می‌کنند، فکر کنید. بعنوان مثال تعمیرگاه‌ها

اگر سیستم گرمایشی و تهویه مناسب متمرکز دارید نهایتا این سیستم‌ها از بین می‌روند و به معاوضه احتیاج دارند.

شرکت‌هایی که کار تعویض را انجام می‌دهند معمولا ضایعات قابل بازیافت بسیاری ایجاد می‌کنند بدنه خارجی این سیستم‌ها معمولا از جنس آلومینیوم است و درون آن لوله‌های مسی وجود دارد و مقدار بسیاری مس، موتور الکتریکی و فولادی وجود دارد که به وسیله‌ی تعمیرکار تعویض لازم دارند.

درضمن امکان دارد لوله‌های مسی در محل کار یا خانه خود که احتیاج به معاوضه دارند منبع قابل ملاحظه‌ای از ضایعات هستند.

معمولا لوله کش‌ها موقع نصب شیر آب، وان، توالت و آبگرمکن‌ها با رشته‌های مسی و لوله‌های چدنی شکسته سر و کار دارند.

 

 

سیم کشی برق هم منبع مناسبی از ضایعات می‌باشد. ضایعات به وسیله برق کار‌ها موقع قطع قطعات تولید می‌شوند و در آخر مقدار اندکی از سیم قراضه را ایجاد می‌کنند که همه این سیم‌ها باهم مقدار چشمگیری مس را به دنبال دارد.

این موضوع درباره شرکت‌هایی که پنجره‌ها و در‌ها را تعویض می‌کنند نیز صادق است. معمولا بادشکن‌ها به وسیله قاب‌های آلومینیومی درست می‌شوند و در موقع تعویض ضایعات آلومینیومی به حساب می‌آیند، همچنین همه توری‌ها از جنس آلومینیوم هستند.

بعلاوه، پیمانکاران عمومی منبع مناسبی برای ایجاد ضایعات هستند، ولی مکانیک‌های اتومبیل هم موقع تعمیر اتومبیل با مقدار زیادی از ضایعات سر و کار دارند و با همه چیز از دینام گرفته تا رینگ‌های آلومینیومی، استارت و مبدل‌های کاتالیزوری کار می‌کنند و نیز کارگاه‌های ماشین‌سازی با مقدار فراوانی از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم ودیگر فلزات سر و کار دارند.

روش‌های بازیافت ضایعات صنعتی

در حال حاضر تعداد زیادی از صنایع، ضایعاتی را به وجود می‌آورند که بعنوان «زباله» کنار گذاشته می‌شوند ولی اگر این ضایعات با موفقیت بازیافت شوند، در ساخت محصولات تازه قابل استفاده هستند. به دلیل اینکه می‌توان از فلزات به صورت مکرر استفاده نمود، تعداد زیادی از صنایع اساسی به فلزات بازیافت شده به عنوان منبع مواد اولیه نگاه می‌کنند همه ما بایستی سعی کنیم تا مطمئن شویم که این موضوع ادامه خواهد یافت.

به خاطر بیشتر شدن تقاضای مصرف کنندگان برای محصولات تازه رشد بیشتر فلزات نیز مورد نیاز است، به همین خاطر احتیاج به بازیافت ضایعات آهن امروزه بیش از پیش حائز اهمیت است.

گسترش تجارت پولاد تکین معتبر ترین فروشنده ضایعات آهن

شرکت گسترش تجارت پولاد تکین طلا فروشنده آهن اسفنجی و انواع ضایعات آهن مورد استفاده کارخانجات ذوب آهن می‌باشد. شما نیز میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر سفارش خود را ثبت کنید:

شماره تماس :

گوگانی: 09141063656

اینستاگرام :

@ahanpt

لیست قیمت ضایعات آهن

مطالب مرتبط

سیلیکو منگنز دومین فروآلیاژ پر مصرف جهان

ahan_root

گرافیت پر سولفور و کاربرد های گرافیت و تفاوت های آن با در متالوژی

گسترش تجارت پولاد تکین طلا

ضایعات آهن چیست ؟

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید