گسترش تجارت پولاد تکین طلا
Image default
آهن اسفنجی وبلاگ

آهن اسفنجی چیست ؟ موارد مصرف آهن اسفنجی

پولاد تکین طلا تامین کننده آهن اسفنجی , گندله آهن , فرو سیلیکومنگنز , ضایعات آهن , شمش فولاد و میلگرد

آهن اسفنجی چیست ؟

قبل از هر چیزی می‌خواهیم به این سوال که ” آهن اسفنجی چیست ” جواب دهیم. از احیای مستقیم سنگ آهن (Direct Reduced Iron)آهن اسفنجی ساخته می شود. منظور از سنگ آهن همان گندله می باشد که بدون نیاز به ذوب سنگ آهن،طی عملیات احیای بی واسطه،اکسیژن آن حذف می گردد.

شکل ظاهری آهن اسفنجی به صورت قطعات کروی(گندله)که دارای ظاهری لاسفنجی و متخلخل می باشد که به همین دلیل به آن آهن اسفنجی می گویند. امروزه با توجه به کمبود ضایعات آهن و افزایش قیمت آن و همچنین مشکلات زیست محیطی،آهن اسفنجی که دارای عیار بالای آهن بوده رواج بیشتری دارد.

آهن اسفنجی چیست
آهن اسفنجی چیست

عیار آهن اسفنجی

عیار و میزان آهن موجود درSponge iron ،بین 84 تا 95 درصد می باشد.

همان طور که اشاره شد آهن اسفنجی از بازیافت کانی آهن فراوری شده یا طبیعی که به دمای ذوب نرسیده است،حاصل می شود. عیار بالا در آهن اسفنجی موجب شده برای تولید آهن و فولاد منبع مناسبی باشد. احیا سنگ آهن اغلب در ایران با استفاده از فن آوری میدرکس انجام می شود.

در فن آوری میدرکس به صورت بی واسطه گندله سنگ آهن را با گاز های شکسته شده احیا می کنند. به این صورت که ابتدا گاز طبیعی وارد ریفرمر(واحد شکست گاز)می شود و به خاطر وجود کاتالیزور های مخصوص و اثر حرارت وارد شده شکسته می شود و به CO وH2 تفکیک می گردد. مونوکسید کربن و هیدروژن آزاد شده وارد کوره احیا شده و در گندله مذاب با اکسیژن موجود ترکیب وبه این ترتیب سنگ آهن احیا می شود.

در این روش گندله سنگ آهن که عیار 67% دارد احیا شده و گندله متخلخل (آهن اسفنجی)با متالیزاسیون Fe(نزدیک 92 درجه)تولید می گردد. محصولی که قسمت خنک کاری در کوره را طی نمی کند و با دمای  نزدیک به 600 درجه سانتی گراد به وسیله سیستم انتقال مواد ویژه به قسمت فولادسازی برای شارژ مستقیم کوره منتقل می شود،در واحد احیا تولید می شود.

DRI به احیای مستقیم سنگ آهن گویند

پس از ذوب و احیا در فولادسازی،آهن اسفنجی در فرآیند  ریخته گری به سه شکل تختال (اسلب)،شمش (بیلت) و میلگرد کاربرد دارند. اکنون حدود 5% از فولاد جهان از DRI (آهن اسفنجی) به دست می آید و این روند در حال افزایش می باشد. از تغلیظ سنگ آهن (کنسانتره) گندله که ترکیبی از آهن است تولید می گردد. در تولید DRI مقدار گندله استفاده شده به ازای هر تن محصول نزدیک به 1/45 تن می باشد.

مشاهده لیست قیمت آهن اسفنجی و گندله 

روش های تولید آهن اسفنجی

روش های تولید آهن اسفنجی

1-تولید آهن اسفنجی با استفاده از گاز طبیعی

فرآیند تولید آهن اسفنجی با استفاده از گاز طبیعی عبارتند از:

  • روش Purofer  پروفر
  • روش Midrex  میدرکس
  • روش H-Y-L  اچ-وای-ال

2-تولید آهن اسفنجی با استفاده از زغال حرارتی

.تولید آهن به روش ITMK3

.فرآیند Corex

.فناوری های تولید آهن اسفنجی مبتنی بر روش(RHF)  Rotary Heart Furnace

.فن آوری تولید آهن در کوره دوار به روش SL/RN

3-تولید آهن اسفنجی به شیوه احیا مستقیم میدرکس

شایان ذکر است که انتخاب روش احیای مستقیم سنگ آهن،به منابع موجود در دسترس و مکان قرار گیری کارخانه تولید کننده بستگی دارد. مثلا در ایران،انتخاب منابع گازی،با توجه به منابع غنی گازی،انتخابی منطقی تر است و گاز به عنوان ماده احیا کننده کاربرد دارد. همان گونه که اطلاع دارید،برای احیا سازی بکار بردن منابع زغال سنگ،مشکلات آلودگی هوا را نیز به دنبال دارد و همچنین معادن آن به سهولت در دسترس قرار ندارند. اما هم اکنون کشور هندوستان،بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در دنیا است که به احیای سنگ آهن با تکیه بر منابع زغال سنگ می پردازد.

کاربرد آهن اسفنجی چیست ؟

جایگزین مناسبی برای ضایعات آهن،آهن اسفنجی است درنتیجه می توان درصد بالایی از مواد اولیه را برای فراهم آوردن ذوب مورد نیاز واحد های فولادسازی با استفاده از این ماده به جای بهره گیری از ضایعات تهیه نمود.

کاربرد آهن اسفنجی
کاربرد انواع آنه اسفنجی

یکی از مهم ترین کاربرد های آهن اسفنجی در کوره های القائی می باشد. این امکان در کوره های القائی وجود دارد که نزدیک به 50 درصد آهن اسفنجی را جایگزین قراضه نمود. البته برای استفاده از آن در کوره القائی این نکته را در نظر بگیرید که به دانش فنی و تجربه نیاز می باشد. بعلاوه در ریخته گری مداوم صنعت فولاد،آهن اسفنجی تحول بزرگی ایجاد نموده است.

بریکت آهن اسفنجی چیست؟

آهن اسفنجی یا DRI  همان بریکت می باشد.با این تفاوت که در زمان تولید،به صورت فشرده شکل گرفته و از نظر نوع ودمای فرایند تولید به3 نوع ذیل تولید می شود.

انواع بریکت:

.بریکت سرد آهن اسفنجی

.بریکت گرم آهن اسفنجی

.بریکت نرمه آهن اسفنجی

خوب است بدانید : بزرگترین تولید کنندگان آهن اسفنجی در جهان ایران و هند هستند.

خرید آهن اسفنجی

شرکت پولاد تکین مرکز خرید قراضه آهن با بالاترین نرخ پیشنهادی و فروش وتامین ضایعات آهن اسفنجی و گندله به کارخانجات ذوب فولاد با قیمت مناسب و نرخ پیشهادی در بورس کالا ، ارایه  قیمت روز انواع قراضه و ضایعات فلزی ، قیمت روز آهن اسفنجی گل گهر ، میانه ، شادگان ، نی ریز ، ماهان ، کرمان ، بافت ، فولاد سیرجان ، خریدار و فروش آهن اسفنجی در تناژ بالا جهت تامین مواد اولیه کارخانجات

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

@Ahanpt

 

مطالب مرتبط

ریمیت آهن اسفنجی

ahan_root

پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

ahan_root

فرایند احیای مستقیم

ahan_root

دیدگاه خود را بنویسید